+90 532 507 96 32 Menu
Türkçe English
Prof. Dr. Kürşat YELKEN

SES İNCELTME

Ses bozuklukları, organik, psikolojik, nörojenik, fonksiyonel olmak üzere dört farklı nedenden oluşmaktadır. Çıkardığımız sesin kalitesi, ses tellerinin ne kadar rahat (ya da eforla) hareket ettiğiyle yakından ilişkilidir. Ses telleri senkronize bir şekilde titreşirse, çıkan ses de kulağa hoş gelir. Ancak sert bir şekilde, zorlanarak bir araya gelirse, çıkan ses hoş olmamakla kalmaz, ses telleri kalıcı bir şekilde hasar görebilir.

Onbeş günü aşkın bir süredir ses kısıklığı, seste değişiklik ya da gırtlakta rahatsızlık hissi yaşamaktaysanız en kısa zamanda bir Kulak-Burun-Boğaz Hekimine başvurmalısınız. 

Ses İnceltme, sesi; cinsiyeti, yaşı, kilosu ve boyu ile uyumsuz şekilde kalın olanların tedavisi mümkündür. Ses hastalıkları içerisinde aslında oldukça küçük bir bölümü tutan kalın ses tonu problemi başlıca erkekten kadına dönüşen transseksüellerde, hormonal bozukluğu olanlarda, çeşitli ameliyatlardan sonraki defektlerde veya ses teli felci olan hastalarda ortaya çıkan bir sorun. Tedavisinde günümüze kadar hormon ilaçları ve ses terapisi gibi pek çok yöntem denenmiş. Ancak bu yöntemlerle arzulanan başarı elde edilememiştir.

Sese arzu edilen inceliği kazandırabilmek için sayısız cerrahi teknik kullanılmaktadır. Bu cerrahilerdeki ortak amaç ses telinin gerginliğini artırarak, kalınlığını azaltarak veya boyunu kısaltarak yüksek perdeli konuşma sesini yakalayabilmektir.

Ses telinin boyunu kısaltılarak sesin inceltildiği ameliyatlar genel anestezi altında ve ağız içinden yapılmaktadır, boyundan bir kesiğe gerek yoktur. Ses telinin kalınlığını azaltan ameliyatlar da yine genel anestezi altında ve ağız içinden yapılmaktadır, bu operasyonlarda lazer kullanılarak ses teli katmanları (epitel, ligaman ve kas dokusu) inceltilmektedir. Üçüncü yöntem ses inceltme ameliyatı bölgesel uyuşturma ile (lokal anestezi altında) yapılmakta, hastaya ameliyat sırasında sesi dinletilerek memnun kaldığı ses perdesi saptanmaktadır. Boyundaki 3-4 cm’lik küçük bir kesi ameliyatı gerçekleştirmek için yeterli olmakta, hastanın adem elması denilen gırtlağın ön bölümündeki erkeksi çıkıntı ile ilişkili estetik kaygıları bulunuyorsa, eş zamanlı olarak bu adem elması da ameliyat edilerek kadın boynu görünümüne çevrilebilmektedir.

Her üç yöntemde de ameliyat sonrası sesin kalın ve kaba çıktığı bir iyileşme dönemi bulunmakta bu nedenle ameliyat sonrası bir hafta süresince iyileşmeyi çabuklaştırmak için ses istirahati gerekmektedir. 

Sıkça Sorulan Sorular

İstediğim Ses Tonuna Sahip Olabilir miyim?

Ses estetiği ile sesin daha ince veya kalın tona kavuşturulması mümkündür. Sesteki kuvvetsizlik ve çatallaşma da giderilebilir. Fakat sesi başka birinin sesine benzetmek bugün için mümkün değildir. Ses estetiği ile yalnızca ses tellerine müdahale edilir. Oysaki ses oluşumu için gırtlak, soluk borusu, yutak, dişler, dil gibi birçok organın ortak iş görmesi gereklidir. Bu sayılan organ ve dokularda değişiklik yapılamayacağı için sesi başka birinin sesine benzetmek mümkün olmaz.

Ses Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mı?

Ses estetiği ameliyatlarında kullanılan yöntemler genel olarak az risk taşıyan, iyileşme süreci rahat işlemlerdir. Seste radikal değişimler meydana getiren işlemler daha ağır olmakla birlikte bunlar çok tercih edilmez.

Site içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisi ya da konsültasyonu yerini alamaz. Aklınıza takılanlar mı var?

Doktora Danışın

İLETİŞİME GEÇİN