+90 532 507 96 32 Menu
Türkçe English
Prof. Dr. Kürşat YELKEN

SES KALINLAŞTIRMA

Ses kalınlaştırma, en sıklıkla karşımıza mutasyonel falsetto denilen fonksiyonel bir hastalıkta ortaya çıkar. Bu, erişkin yaşa gelmiş erkeklerin hastalığıdır. Erkeğin fiziksel görünümü ve larenksi (gırtlağı) normal erişkin gibidir ama sesi çocukluk çağında kalmış gibi incedir. Genellikle birkaç seans ses terapisiyle ameliyata ihtiyaç kalmadan seste yeterli kalınlaşma sağlanabilir. Ses kalınlaştırma için sıklıkla kliniklere başvuran diğer bir grubu ise daha kalın ve derin bir sese sahip olmak isteyen orta yaş ve üzeri erkek hastalar oluşturmaktadır. Bu hastalar çoğunlukla yönetici, iş adamı, politikacı gibi meslek gruplarına mensup iş hayatlarında başarı için karizmatik bir sese ihtiyaç duyan erkeklerdir. Sese arzu edilen kalınlığı kazandırabilmek için çeşitli cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Cerrahi yöntemlerin tamamında asıl hedef ses telindeki gerginliği azaltarak üretilen sesin temel frekansını düşürmek yani seste kalınlaşmayı sağlamaktır.

Ses kalınlaştırma ameliyatı bölgesel uyuşturma ile (lokal anestezi altında) yapılmakta, hastaya ameliyat sırasında sesi dinletilerek memnun kaldığı ses perdesi saptanmaktadır. İnceltme ameliyatına benzer şekilde boyundaki 3-4 cm’lik küçük bir kesi ameliyatı gerçekleştirmek için yeterli olmaktadır. Ameliyat sonrası iyileşme dönemi kısa sürmekte ve ameliyat sonrası ses istirahati gerekmektedir. 

Sıkça Sorulan Sorular

İstediğim Ses Tonuna Sahip Olabilir miyim?

Ses estetiği ile sesin daha ince veya kalın tona kavuşturulması mümkündür. Sesteki kuvvetsizlik ve çatallaşma da giderilebilir. Fakat sesi başka birinin sesine benzetmek bugün için mümkün değildir. Ses estetiği ile yalnızca ses tellerine müdahale edilir. Oysaki ses oluşumu için gırtlak, soluk borusu, yutak, dişler, dil gibi birçok organın ortak iş görmesi gereklidir. Bu sayılan organ ve dokularda değişiklik yapılamayacağı için sesi başka birinin sesine benzetmek mümkün olmaz.

Ses Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mı?

Ses estetiği ameliyatlarında kullanılan yöntemler genel olarak az risk taşıyan, iyileşme süreci rahat işlemlerdir. Seste radikal değişimler meydana getiren işlemler daha ağır olmakla birlikte bunlar çok tercih edilmez.

Site içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisi ya da konsültasyonu yerini alamaz. Aklınıza takılanlar mı var?

Doktora Danışın

İLETİŞİME GEÇİN