+90 532 507 96 32 Menu
Türkçe English
Prof. Dr. Kürşat YELKEN

Polipoid Dejenerasyon

Tanım

Reinke ödemi olarak da bilinen polipoid dejenerasyon, poliplerden farklı bir görünüme sahiptir. Polipler tek yada çift taraflı olarak ses tellerinin orta bölgesinde görülen belirgin lezyonlardır. Polipoid dejenerasyon ise ses telleri boyunca görülen balon gibi şişliklerdir. Aşırı düşük perdeden (özellikle bayanlarda) konuşma belirtisidir.

Neden

Sesini fazla kullanan ve sigara, kimyasallar, gastrik reflüsü olan kişilerde görülmektedir. Ayrıca aşırı alkol kullanımı da polipoid dejenerasyon oluşumunda önemli bir faktördür.

Sağaltım

Sağaltım hastanın ihtiyacına ve sorunun dercesine göre yapılmaktadır. Eğer şişlik hava yolunu kapayacak düzeyde ise o zaman cerrahi müdahale gerekmektedir. Eğer şişlik hafifse o zaman ilk önce ses terapisi tercih edilmektedir. Ses terapisi, şişliğin giderilmesinde ve belirtilerin azaltılmasında yeterli olmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İstediğim Ses Tonuna Sahip Olabilir miyim?

Ses estetiği ile sesin daha ince veya kalın tona kavuşturulması mümkündür. Sesteki kuvvetsizlik ve çatallaşma da giderilebilir. Fakat sesi başka birinin sesine benzetmek bugün için mümkün değildir. Ses estetiği ile yalnızca ses tellerine müdahale edilir. Oysaki ses oluşumu için gırtlak, soluk borusu, yutak, dişler, dil gibi birçok organın ortak iş görmesi gereklidir. Bu sayılan organ ve dokularda değişiklik yapılamayacağı için sesi başka birinin sesine benzetmek mümkün olmaz.

Ses Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mı?

Ses estetiği ameliyatlarında kullanılan yöntemler genel olarak az risk taşıyan, iyileşme süreci rahat işlemlerdir. Seste radikal değişimler meydana getiren işlemler daha ağır olmakla birlikte bunlar çok tercih edilmez.

Site içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisi ya da konsültasyonu yerini alamaz. Aklınıza takılanlar mı var?

Doktora Danışın

İLETİŞİME GEÇİN