+90 532 507 96 32 Menu
Türkçe English
Prof. Dr. Kürşat YELKEN

Sulkus Vokalis

Tanım

Sulkusun sözlük anlamı oluktur. Ses teli sulkusu, ses teli dokusu boyunca görülen oluklardır denebilir. Çoğu klinisyen sulkus vokalis terimini, ses teli üzerindeki herhangi bir oluk için kullanmaktadır. Bazı klinisyenler ise ses teli üzerindeki oluk ve sulkus tiplerini ayırmaktadır. Fizyolojik sulkus, ses telinin önünden arkasına kadar uzanan derin olmayan oluklardır. Birçok insanda görülmektedir ve herhangi bir ses bozukluğuna da neden olmamaktadır. Sulkus verjetür, daha derin oluklardır ve bazı ses bozukluğu belirtileri verebilir. Esas sulkus vokalis ise ses teli dokusunda görülen, kas dokuya kadar inen derin oluklardır. Ciddi ses bozukluğuna neden olmaktadır. Genel sulkus belirtileri güçsüzlük, yorgunluk ve tiz yada örtük (veiled) sestir.

Neden

Ses teli sulkusunun nedenine ilişkin tartışmalar devam etmektedir. Bazı vakalarda, kist alındığı durumlarda görülmektedir. Diğer vakalarda ise doğuştan olabilmektedir.

Sağaltım

Ses terapisi bazı belirtilerin ortadan kalkmasına yardımcı olsa da tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Bu tür durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Sulkusun çeşidine göre uygulanacak olan cerrahi yöntem de değişmektedir. Cerrahi girişim sonucunda belirtiler tamamen ortadan kalkabileceği gibi kısmi olarak da belirtiklerde düzelme görülebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İstediğim Ses Tonuna Sahip Olabilir miyim?

Ses estetiği ile sesin daha ince veya kalın tona kavuşturulması mümkündür. Sesteki kuvvetsizlik ve çatallaşma da giderilebilir. Fakat sesi başka birinin sesine benzetmek bugün için mümkün değildir. Ses estetiği ile yalnızca ses tellerine müdahale edilir. Oysaki ses oluşumu için gırtlak, soluk borusu, yutak, dişler, dil gibi birçok organın ortak iş görmesi gereklidir. Bu sayılan organ ve dokularda değişiklik yapılamayacağı için sesi başka birinin sesine benzetmek mümkün olmaz.

Ses Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mı?

Ses estetiği ameliyatlarında kullanılan yöntemler genel olarak az risk taşıyan, iyileşme süreci rahat işlemlerdir. Seste radikal değişimler meydana getiren işlemler daha ağır olmakla birlikte bunlar çok tercih edilmez.

Site içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisi ya da konsültasyonu yerini alamaz. Aklınıza takılanlar mı var?

Doktora Danışın

İLETİŞİME GEÇİN