+90 532 507 96 32 Menu
Türkçe English
Prof. Dr. Kürşat YELKEN

Transgender Ses Sorunları

Tanım

Transgender ses sorunları bir kişinin biyolojik cinsiyetinden  (kadın yada erkek) karşı cinse geçme isteği sonucu ortaya çıkmaktadır. Böyle sorunlar biyolojik olarak erkek olan bireylerin kadın gibi görünmek istemesiyle ortaya çıkmaktadır.

Neden

Transgender ses sorunları bayan ve erkeklerin ses üretim sistemlerinin farklı olmasından, biyolojilik yeteneklerin uyuşmamasından ve sosyal eğilimlerden kaynaklanmaktadır. Kültürel özellikler sesin yükselip alçalmasını ve dili cinsiyete özgü şekilde olmasını gerektirmektedir. Bir tarafta sesin yükselip alçalması ve dil arasındaki uyuşma sorunu diğer tarafta eğilimli olunan cinsiyet, cinsel kimlik kargaşasına yol açmaktadır.

Sağaltım

Transgender ses sağaltımı davranışsal, tıbbi ve cerrahi müdahaleleri gerektirmektedir. Davranışsal yaklaşım ses ve konuşma terapisini içermekte ve sağaltım sürecinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Tıbbi yaklaşım cinsiyet değişimini yönetebilmek için bazen hormon tedavisini içermektedir. Sese yönelik cerrahi girişimlerin başarısı değişkendir. Bazen seste belirgin değişiklikler gözlenirken bazen gözlenmez. Ses terapisi cerrahi müdahalenin etkilerinin arttırmak için önemli bir anahtardır. 

Sıkça Sorulan Sorular

İstediğim Ses Tonuna Sahip Olabilir miyim?

Ses estetiği ile sesin daha ince veya kalın tona kavuşturulması mümkündür. Sesteki kuvvetsizlik ve çatallaşma da giderilebilir. Fakat sesi başka birinin sesine benzetmek bugün için mümkün değildir. Ses estetiği ile yalnızca ses tellerine müdahale edilir. Oysaki ses oluşumu için gırtlak, soluk borusu, yutak, dişler, dil gibi birçok organın ortak iş görmesi gereklidir. Bu sayılan organ ve dokularda değişiklik yapılamayacağı için sesi başka birinin sesine benzetmek mümkün olmaz.

Ses Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mı?

Ses estetiği ameliyatlarında kullanılan yöntemler genel olarak az risk taşıyan, iyileşme süreci rahat işlemlerdir. Seste radikal değişimler meydana getiren işlemler daha ağır olmakla birlikte bunlar çok tercih edilmez.

Site içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisi ya da konsültasyonu yerini alamaz. Aklınıza takılanlar mı var?

Doktora Danışın

İLETİŞİME GEÇİN