+90 532 507 96 32 Menu
Türkçe English
Prof. Dr. Kürşat YELKEN

SES TELİ CERRAHİSİ

Bazı ses problemlerinde cerrahi olmayan tedavi yöntemleri (ses terapisi, ilaçlar vb.) sesi tatmin edici bir şekilde iyileştirememktedir. Bu özel durumlarda, ses teli cerrahisi (fonocerrahi) kullanılır.

Fonocerrahinin iki ana tipi vardır: Laringeal mikrocerrahi ve tiroplasti

Laringeal mikrocerrahi

Bu ameliyatta ses teli lezyonlarını kaldırmak için bir mikroskop kullanımını içerir, işlem ağızdan yapılır ve dışardan hiçbir deri kesisi yoktur

Tiroplasti

Bu, sesi değiştirerek geliştirmek için tasarlanmış özel bir fonocerrahi tekniktir. Boyundan yaklaşık 3 cm kesi gereklidir. Gırtlakta tiroid kıkırdak üzerinde yapılan bir cerrahi yaklaşımdır.

Ses teli cerrahisinden sonra hastalar birkaç gün mutlak ses istirahatine alınır, bu dönemde hiç konuşulmayacak şekilde tam ses dinlenmesi yapılması istenir. Daha sonra, iki hafta boyunca yavaş yavaş konuşmaya başlanır ve bu süre de rölatif (göreceli) ses dinlenmesi olarak adlandırılır.

Hastaların çoğunun ameliyattan sonra fiziksel olarak konuşabildiğini unutmayın; sesli dinlenme sadece iyileşmenin optimize edilebilmesi için gereklidir. 

Sıkça Sorulan Sorular

İstediğim Ses Tonuna Sahip Olabilir miyim?

Ses estetiği ile sesin daha ince veya kalın tona kavuşturulması mümkündür. Sesteki kuvvetsizlik ve çatallaşma da giderilebilir. Fakat sesi başka birinin sesine benzetmek bugün için mümkün değildir. Ses estetiği ile yalnızca ses tellerine müdahale edilir. Oysaki ses oluşumu için gırtlak, soluk borusu, yutak, dişler, dil gibi birçok organın ortak iş görmesi gereklidir. Bu sayılan organ ve dokularda değişiklik yapılamayacağı için sesi başka birinin sesine benzetmek mümkün olmaz.

Ses Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mı?

Ses estetiği ameliyatlarında kullanılan yöntemler genel olarak az risk taşıyan, iyileşme süreci rahat işlemlerdir. Seste radikal değişimler meydana getiren işlemler daha ağır olmakla birlikte bunlar çok tercih edilmez.

Site içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisi ya da konsültasyonu yerini alamaz. Aklınıza takılanlar mı var?

Doktora Danışın

İLETİŞİME GEÇİN