+90 532 507 96 32 Menu
Türkçe English
Prof. Dr. Kürşat YELKEN

Granülomlar

Tanım

Granülomlar gırtlakta oluşan damarlı dokulardır. Çoğunlukla ses tellerinin arka kısmında vokal proses denen bölgede oluşurlar. Bazı vakalarda, tek taraflı oluşan granüloma tepki olarak diğer ses telinin vokal prosesinde ülserleşmiş doku oluşmaktadır. Bu durumu tencere-kapak uyumuna benzetebiliriz.

Neden

Pek çok granülom,  mide asidinin gırtlağın arka bölümünü tahriş etmesi sonucu oluşmaktadır. Ayrıca granülomlar ameliyat sırasında hava yoluna tüp takılması sırasında, amleliyat sonrasında uzun süre hava yolunda tüpün takılı kalması, tüberkiloz, yada HIV+ gibi hastalıklara bağlı olarak da oluşabilmektedir. Düşük perdede ses üretimi ve gırtlağın arka bölümünün aşırı kullanımının da granüloma sebep olduğu düşünülmektedir.

Sağaltım

Sağaltımın en önemli bölümünü, hastada böyle bir öykünün varlığından emin olunmasa bile, gastrik reflü tedavisi oluşturmaktadır. Bu tedavide ilaç ve diyet listesi kullanılmaktadır. Eğer lezyon çok büyükse ve ilaç tedavisine yanıt alınamıyorsa mikro-cerrahi yada ses terapisi yada her ikisi birlikte yapılabilir. Granülomlar yeniden oluşabileceği için tedavi yeniden oluşuma sebep olacak faktörleri azaltmak için çok yönlü tutulmalıdır (gastrik reflü tedavisinin sürdürülmesi, ses kullanım alışkanlıklarının değiştirilmesi).

Sıkça Sorulan Sorular

İstediğim Ses Tonuna Sahip Olabilir miyim?

Ses estetiği ile sesin daha ince veya kalın tona kavuşturulması mümkündür. Sesteki kuvvetsizlik ve çatallaşma da giderilebilir. Fakat sesi başka birinin sesine benzetmek bugün için mümkün değildir. Ses estetiği ile yalnızca ses tellerine müdahale edilir. Oysaki ses oluşumu için gırtlak, soluk borusu, yutak, dişler, dil gibi birçok organın ortak iş görmesi gereklidir. Bu sayılan organ ve dokularda değişiklik yapılamayacağı için sesi başka birinin sesine benzetmek mümkün olmaz.

Ses Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mı?

Ses estetiği ameliyatlarında kullanılan yöntemler genel olarak az risk taşıyan, iyileşme süreci rahat işlemlerdir. Seste radikal değişimler meydana getiren işlemler daha ağır olmakla birlikte bunlar çok tercih edilmez.

Site içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisi ya da konsültasyonu yerini alamaz. Aklınıza takılanlar mı var?

Doktora Danışın

İLETİŞİME GEÇİN