+90 532 507 96 32 Menu
Türkçe English
Prof. Dr. Kürşat YELKEN

Hemoraji

Tanım

Ses telleri dokusunun içinde olan kanamalardır. Küçük damar çatlakları bazen zayıf, görünmez varislere yol açmaktadır. Daha geniş kanamalar, kanın dokunun içini doldurmasına neden olmaktadır.

Neden

Ses tellerinde hemoraj oluşum nedenlerinden biri aşırı yüksek ses kullanımı, örneğin bağırmak. Diğer sesi kötü kullanım koşulları ses tellerinde damar çatlamalarına neden olabilir. Bazen görünmeyen damarlar ses teli lezyonlarını beslemekte ve lezyonların orada kalmasına neden olmaktadır. Bu durum poliplerde ve bazı kanseröz dokularda görülmektedir.

Sağaltım

Ses teli hemorajinin tedavisi oluş nedenine göre değişmektedir. Eğer kanama yeni ve yaygın ise, birkaç gün yada birkaç hafta tamamen ses istirahati sağaltımda kullanılacak seçeneklerden biridir. Avrupa ve ABD’de çoğunlukla kanın emilmesi (blodd absorption) ilaç tedavisi de düzenlenmektedir. Hastalardan kan inceltici ilaçları ve alkol kullanmamaları istenmektedir. Kan damarlarının belirgin yada lezyonun kanseröz yada iyi huylu olduğu durumlarda,  lezyonu ortadan kaldırmak ve kan damarlarını yakmak (cauterize) için cerrahi müdahele gerçekleştirilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İstediğim Ses Tonuna Sahip Olabilir miyim?

Ses estetiği ile sesin daha ince veya kalın tona kavuşturulması mümkündür. Sesteki kuvvetsizlik ve çatallaşma da giderilebilir. Fakat sesi başka birinin sesine benzetmek bugün için mümkün değildir. Ses estetiği ile yalnızca ses tellerine müdahale edilir. Oysaki ses oluşumu için gırtlak, soluk borusu, yutak, dişler, dil gibi birçok organın ortak iş görmesi gereklidir. Bu sayılan organ ve dokularda değişiklik yapılamayacağı için sesi başka birinin sesine benzetmek mümkün olmaz.

Ses Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mı?

Ses estetiği ameliyatlarında kullanılan yöntemler genel olarak az risk taşıyan, iyileşme süreci rahat işlemlerdir. Seste radikal değişimler meydana getiren işlemler daha ağır olmakla birlikte bunlar çok tercih edilmez.

Site içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisi ya da konsültasyonu yerini alamaz. Aklınıza takılanlar mı var?

Doktora Danışın

İLETİŞİME GEÇİN