+90 532 507 96 32 Menu
Türkçe English
Prof. Dr. Kürşat YELKEN

Ses Teli Felci

Tanım

Ses teli felci, ses tellerine giden bir yada birkaç sinirin zayıf çalışması ve ses tellerinin hareket edememesi yada normale dönememesi durumudur. Bir çok durumda, ses telleri ya tam olarak yada hiç kapanamamaktadır. Aynı zamanda ses telleri ince tonda sesleri üretmek için gerektiği gibi uzayamamaktadır. Çok nadir olarak ses tellerinin açılmadığı görülmektedir. Bu durumda hastanın solunumu zorlaşmaktadır.

Neden

Ses teli felcinin nedeni pek çok şeye bağlı olabilir. En sık rastlanılan sebep viraldir: Hasta grip yada üst solunum yolu enfeksiyonu ve buna bağlı olarak larenjit geçirir ve eskiye dönüş olmaz. Diğer sebepler ise cerrahi girişimler (göğüs, boyun yada omuz), kalp sorunları ve nadiren tümör yada beyin hasarlarıdır.

Sağaltım

Ses teli felcinin tedavisini planlamadan önce ses teli felcine neden olan sebebi ortaya bulmak gerekir. Eğer felç solunum yolu enfeksiyonundan sonra geliştiyse yada bir sebep bulunamıyorsa sebebin viral olma olasılığı yüksektir. Ses teli felcinin yeni yada eski olduğu ve iyileşip iyileşmediğinin anlaşılması için laringeal elektromiyografi testi yapılmaktadır. Tedavi elde edilen bulgulara göre planlanmaktadır. Eğer hasta solunumda sorun yaşıyorsa hava yolu açılması için cerrahi müdahale gerekmektedir. Bazı durumlarda, özellikle belirtiler ağır değilse, “bekle ve gör” yöntemi tercih edilir. Ses işlev alıştırmaları, güçlendirme alıştırmaları, rezonans ses terapisi, accent metodu, Lee Silvermann ses yöntemi terapi programları ile ses tellerinin kapanma kalitesini arttırmak için ses terapisi yapılır. Bazı durumlarda cerrahi müdahale ile ses tellerinin sesleme ve yutma sırasında kapanmasını sağlayacak şekilde işlem uygulanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İstediğim Ses Tonuna Sahip Olabilir miyim?

Ses estetiği ile sesin daha ince veya kalın tona kavuşturulması mümkündür. Sesteki kuvvetsizlik ve çatallaşma da giderilebilir. Fakat sesi başka birinin sesine benzetmek bugün için mümkün değildir. Ses estetiği ile yalnızca ses tellerine müdahale edilir. Oysaki ses oluşumu için gırtlak, soluk borusu, yutak, dişler, dil gibi birçok organın ortak iş görmesi gereklidir. Bu sayılan organ ve dokularda değişiklik yapılamayacağı için sesi başka birinin sesine benzetmek mümkün olmaz.

Ses Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mı?

Ses estetiği ameliyatlarında kullanılan yöntemler genel olarak az risk taşıyan, iyileşme süreci rahat işlemlerdir. Seste radikal değişimler meydana getiren işlemler daha ağır olmakla birlikte bunlar çok tercih edilmez.

Site içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisi ya da konsültasyonu yerini alamaz. Aklınıza takılanlar mı var?

Doktora Danışın

İLETİŞİME GEÇİN