+90 532 507 96 32 Menu
Türkçe English
Prof. Dr. Kürşat YELKEN

Spazmodik Disfoni

Tanım

Spazmodik disfoni (SD) “odaksal distoninin” bir tipidir. Genel olarak, odaksal distoni özellikle konuşma gibi istemli davranışlar sırasında vücudun izole edilmiş bir bölümündeki normal olmayan hareketlerden oluşan bir durumdur. SD’de ses etkilenirken, öksürme, gülme gibi vejetatif işlevler ve hatta şarkı söyleme bile normal olabilir. SD ikiye ayrılmaktadır. En sık görülen tipi addüktör SD (AD-SD)’dir. AD-SD, ses telleri konuşma sırasında ses telleri değişik zamanlarda aniden kasılarak sesin aniden kesilmesine neden olmaktadır. Abdüktör SD (AB-SD)’de ise ses telleri birleşerek kapanmayı sağlayamamaktadır ve sanki “ses yol verilmiş” gibi bir izlenim uyandırır.

Neden

SD’ye neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Ancak bazı vakalarda sebebi, hiçbir bozukluğa bağlanamayan minor düzeyde olağandışı sinir yada beyne bağlanmaktadır. Bu olağandışı durum konuşma dışında başka bir soruna yol açmamaktadır. AD-SD için ses telleri sinirlerinin uyarılmasına karşı bir tepki olarak oluştuğu düşünülmektedir.

Nadiren, SD yada en azından onun gibi olan durumlar strese bağlı olarak da gelişebilir.

Sağaltım

SD için ana sağaltım yöntemi az miktarda tek yada çift ses teline yada onlara yakın olan kaslara “botolinum toksin” (botoks) enjeksiyonu yapılmasıdır. Bu enjeksiyonlar sayesinde, tedavi edilen ses teli güçsüzleştirilmiş ve kasılmalarda azalmış olmaktadır. Enjeksiyonun etkisi 3-5 ay kadar sürmektedir. Etki azalmaya başladığında kasılmalar yeniden başlamaktadır. Sınırlı sayıda yapılan ses terapisi seansları ile ses telinin güçlü kapanması azaltılamaya çalışılarak (AD-SD için) botoksun etkisinin daha uzun süreli olmasına çalışılmaktadır. Güvenli ses terapisi ve yawn-sigh terapisi, ses terapisi seanslarında kullanılan yöntemlerdir.

SD gibi durumlar stresle ilişkilendirildiği zaman sağaltımda ses terapisi tercih edilmektedir. Böyle durumlarda germe ve gevşeme teknikleri kullanılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İstediğim Ses Tonuna Sahip Olabilir miyim?

Ses estetiği ile sesin daha ince veya kalın tona kavuşturulması mümkündür. Sesteki kuvvetsizlik ve çatallaşma da giderilebilir. Fakat sesi başka birinin sesine benzetmek bugün için mümkün değildir. Ses estetiği ile yalnızca ses tellerine müdahale edilir. Oysaki ses oluşumu için gırtlak, soluk borusu, yutak, dişler, dil gibi birçok organın ortak iş görmesi gereklidir. Bu sayılan organ ve dokularda değişiklik yapılamayacağı için sesi başka birinin sesine benzetmek mümkün olmaz.

Ses Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mı?

Ses estetiği ameliyatlarında kullanılan yöntemler genel olarak az risk taşıyan, iyileşme süreci rahat işlemlerdir. Seste radikal değişimler meydana getiren işlemler daha ağır olmakla birlikte bunlar çok tercih edilmez.

Site içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisi ya da konsültasyonu yerini alamaz. Aklınıza takılanlar mı var?

Doktora Danışın

İLETİŞİME GEÇİN