+90 532 507 96 32 Menu
Türkçe English
Prof. Dr. Kürşat YELKEN

Yaylanma (Bowing)

Tanım

Yaylanmış ses telleri, önden ve arkadan birbirine bağlanmış iki yay gibi görünmektedir. Ses tellerinin ön ve arka bölümleri birleşmiş; ama ses tellerinin orta bölümü ise açık durumdadır. Belirtileri ise güçsüz ses ve yorgunluktur.

Neden

Yaylanmanın başlıca nedeni gırtlağın yaşlanmasıdır. Buna rağmen, yaylanmanın genç hastalarda da görülmektedir. Bazı vakalarda gizli sinir hasarlarından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak ses tellerinin orta hatta kapanması engellenmekte ve zaman içerisinde ses tellerinin kapanmasını sağlayan kasta güçsüzlük görülmektedir. Özellikle genç yetişkinlerde görülen yaylanmanın sebebinin aşırı kas kullanımı olduğu düşünülmektedir.

Sağaltım

Yaylanmanın sağaltımında ilk tercihen edilen yöntem ses terapisidir. Amaç, ses tellerine gezersiz yaptırmak ve onları şişirerek (bulk) sesleme (fonasyon) sırasında en iyi kapanmayı sağlamaktır. Terapi ile ses tellerinin tam kapanmamasından dolayı durumu kompanse edebilmek için kullanılan diğer kas gruplarının da kullanımı azaltılmaktadır. Ses işlev alıştırmaları, zorlayıcı alıştırmalar (pushing exercises), Lee Silverman Ses Sağaltımı, Rezonans ses terapisi yada accent yöntemi (2. bölüm) kullanılabilecek ses terapisi yöntemleridir. Yaylanmanın ciddi olduğu yada hastanın bilişsel düzeyinin yeterli olmadığı durumlarda ses tellerine madde enjekte edilerek ses tellerinin şişirilerek kapanma sağlanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İstediğim Ses Tonuna Sahip Olabilir miyim?

Ses estetiği ile sesin daha ince veya kalın tona kavuşturulması mümkündür. Sesteki kuvvetsizlik ve çatallaşma da giderilebilir. Fakat sesi başka birinin sesine benzetmek bugün için mümkün değildir. Ses estetiği ile yalnızca ses tellerine müdahale edilir. Oysaki ses oluşumu için gırtlak, soluk borusu, yutak, dişler, dil gibi birçok organın ortak iş görmesi gereklidir. Bu sayılan organ ve dokularda değişiklik yapılamayacağı için sesi başka birinin sesine benzetmek mümkün olmaz.

Ses Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mı?

Ses estetiği ameliyatlarında kullanılan yöntemler genel olarak az risk taşıyan, iyileşme süreci rahat işlemlerdir. Seste radikal değişimler meydana getiren işlemler daha ağır olmakla birlikte bunlar çok tercih edilmez.

Site içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisi ya da konsültasyonu yerini alamaz. Aklınıza takılanlar mı var?

Doktora Danışın

İLETİŞİME GEÇİN